Sympozjum naukowe

  • 10 czerwca 2016, Administrator

„POZNAWCZE I UTYLITARNE PROBLEMY BEZPIECZEŃSTWA UCZESTNIKÓW DNI W DIECEZJACH ŚDM 2016″

PATRONAT
Biskup Bielsko-Żywiecki ks. prof. dr hab. Roman Pindel

ORGANIZATORZY
Burmistrz Skoczowa oraz Diecezjalne Centrum ŚDM w Bielsku – Białej

KOMITET ORGANIZACYJNO-PROGRAMOWO-NAUKOWY

Przewodniczący:
dr hab. Robert Socha, prof. SGSP

Zastępca Przewodniczącego:

Ks. Tomasz Gwoździewicz

TERMIN
11 czerwca 2016 r. godz. 9.00

MIEJSCE
Aula Kurii Diecezjalnej – ul. Żeromskiego 5a 43-300 Bielsko-Biała

CEL SYMPOZJUM

Doskonalenia obecnych rozwiązań na rzecz
zapewnienia bezpieczeństwa uczestników Dni w Diecezji ŚDM 2016

PROBLEMY SYMPOZJUM
W jaki sposób obowiązujące rozwiązania prawne i organizacyjne wpływają na bezpieczeństwo
Dni w Diecezji ŚDM 2016?

Jakie zagrożenia determinują organizację zabezpieczenia Dni w Diecezji ŚDM 2016?

Jakie istnieją możliwości wsparcia organizatorów w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa uczestnikom Dni
w Diecezji ŚDM 2016?
Jaki jest stan przygotowania organizatorów do przyjęcia pielgrzymów w ramach Dni w Diecezji ŚDM 2016?

Jaka  jest rola i  stan przygotowania służb, inspekcji i straży do realizacji zadań z zakresu zapewnienia bezpieczeństwa i porządku publicznego oraz bezpieczeństwa powszechnego podczas Dni w Diecezji?

Jakie należy podjąć jeszcze działania, aby zwiększyć poziom bezpieczeństwa uczestników Dni w Diecezji?

WPROWADZENIE DO PROBLEMATYKI KONFERENCJI

Światowe Dni Młodzieży (ŚDM) są wielkim świętem młodych, wydarzeniem międzynarodowym organizowanym przez Kościół Katolicki. Gromadzą młodzież całego świata, katolików oraz wyznawców innych religii. Przewodniczy im Ojciec Święty. Organizację ŚDM zapoczątkował Jan Paweł II, zapraszając młodych do Rzymu w 1985 roku.

Obecnie na ŚDM składają się dwie zasadnicze części: pierwsza to Dni w Diecezjach, kiedy młodzież przebywa na terenie całego kraju, który jest gospodarzem spotkania, a druga to Wydarzenia Centralne, tzn. tygodniowy pobyt młodzieży w głównym mieście organizacyjnym. Przebieg  Dni

w Diecezjach zależy od charakterystyki i stylu goszczącej diecezji. Jest to czas na wzajemne poznanie, integrację, poznanie kultury i topografii danego regionu. Na tym etapie nie brakuje wycieczek turystycznych, wspólnych zabaw, a także zaangażowania społecznego w różne dzieła
i projekty przygotowane przez organizatorów. Po zakończeniu Dni w Diecezjach, wszyscy udają się do diecezji, którą Ojciec Święty wyznaczył jako miejsce przeżywania wydarzeń centralnych, gdzie młodzież gromadzi się na okres całego tygodnia.

Dni w Diecezjach XXXI Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016 odbędą się w dniach 20-25 lipca 2016 roku. W tym okresie pielgrzymi z całego świata będą goszczeni we wszystkich diecezjach w Polsce (poza Krakowem), czyli w 43. diecezjach (41 rzymskokatolickich i 2 greckokatolickich). Będą oni mogli poznać nasz kraj, język, zwyczaje. Pielgrzymi będą odwiedzać miejsca związane z naszą historią i kulturą. Będzie to czas wspólnej modlitwy, a także zabawy.

Pielgrzymi, którzy odwiedzą diecezję będą zakwaterowani w domach rodzinnych. Miejsca zakwaterowania będą podzielone językowo. Wolontariusze będą odbierać pielgrzymów z lotnisk, dworców i pomogą dostać im się do parafii rodziny, do której zostali wcześniej przypisani. Ponadto każda parafia goszcząca pielgrzymów będzie miała osobę koordynującą przebieg spotkań i plan dnia, a także tłumacza, który pomoże się porozumieć w razie trudności. Koordynator parafialny będzie znał miejsca zamieszkania wszystkich pielgrzymów. Każdy oficjalnie zgłoszony pielgrzym, będzie miał swój identyfikator, który będzie odróżniał go od innych osób.

Przy organizacji tego typu uroczystości należy stosować, odpowiednio do sytuacji, szczególne środki ostrożności w celu zapewnienia wszystkim uczestnikom maksimum bezpieczeństwa. Organizatorzy korzystają z własnych służb porządkowych, a także z pomocy państwowych organów

i instytucji bezpieczeństwa wewnętrznego tj. policji, straży pożarnej, pogotowia ratunkowego, które działają w oparciu o własne przepisy, mające na celu zapewnienie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa wiernych.

 

Trzeba mieć jednak świadomość, że bezpieczeństwo uczestników Dni w Diecezjach ŚDM 2016 może zostać w każdej chwili naruszone. Zatem zapobieganie – rozumiane jako prowadzenie przez organizatorów i inne uprawnione służby, inspekcje i straże działalności zmierzającej do przeciwdziałania zagrożeniom bądź minimalizacji skutków ich wystąpienia stanowi kluczowe znaczenie w zakresie organizacji bezpiecznego pobytu pielgrzymów w diecezjach. Konieczne jest zatem doskonalenie funkcjonowania istniejącego już od lat systemu bezpieczeństwa podczas Światowych Dni Młodzieży, ze zwróceniem szczególnej uwagi na organizację bezpieczeństwa uczestników w pierwszym tygodniu ŚDM, podczas Dni w Diecezjach.

PROGRAM SYMPOZJUM

 

 

Lp. WYSZCZEGÓLNIENIE CZAS ODPOWIEDZIALNY
/PRELEGENT
UWAGI
1 2 3 4 5
Rozpoczęcie sympozjum
9.00
moderator – dr hab. Robert Socha, prof. SGSP
1. Wystąpienie organizatorów 9.00 – 9.15 Biskup Bielsko-Żywiecki
ks. prof. dr hab. Roman PindelBurmistrz Skoczowa – Mirosław Sitko
2. Charakterystyka ŚDM 2016 9.15 – 9.35 Ks. Piotr Hoffman
3. Rola i zadania Policji 9.35  – 9.55 Przedstawiciel Policji
4. Zakres przedmiotowo-podmiotowy ochrony przeciwpożarowej 9.55 – 10.15 Przedstawiciel PSP
5. Straż Graniczna w kontekście przywrócenia kontroli na granicach wewnętrznych 10.15 – 10.35 Przedstawiciel SG
6. Udział straży gminnej (miejskiej)
w zapewnieniu porządku publicznego
10.35 – 10.55 Przedstawiciel SM
7. Zabezpieczenie medyczne 10.55 – 11.15 Przedstawiciel Bielskiego Pogotowia Ratunkowego
8. Wsparcie organizatorów przez organizacje pozarządowe 11.15 – 11.35 Ryszard Mędrzak
9. Postępowanie w sytuacjach zagrożenia – dyskusja 11.35 – 11.55
10. Wystąpienie organizatorów 11.55 – 12.00 Przedstawiciele organizatorów
Zakończenie sympozjum
12.00